ההיבט הפלילי של ביטול הרגולציה בתחום התיווך בישראל

חמורה היא חוסר המחשבה והזלזול של משרד המשפטים בנושא הביטחון האישי של הציבור בישראל בהתייחס להסרת החסמים בתחום.

כותב המאמר: אסף אפשטיין סגן יו״ר לשכת מתווכי הנדל״ן הארצית ואחראי מחלקת מחקר.

משרד המשפטים מקדם מזה מספר חודשים, מהלך דרמטי לביטול הרגולציה בתחום התיווך בישראל אשר משמעותה, לא יהיה צורך ברישיון כדי לעסוק בתיווך, יבוטלו הבחינות, יוסרו כל ההגבלות המשמעתיות והמקצועיות על העוסקים בתחום ומשרד המשפטים ולמעשה המדינה, יסירו ידם כמעט מכל תחום התיווך בישראל.

גב' קרן רבי, סמנכ"לית במשרד המשפטים, נשאלה בכנס השנתי של לשכת המתווכים הארצית, שנערך באילת: "האם אדם שהורשע בפלילים, בהונאה נדלני"ת, ויצא עכשיו מהכלא, יוכל לעסוק בתיווך ביום שתבוטל הרגולציה?" ותשובתה היתה: "אין לי תשובה לזה…".

בפגישה שקיימנו לפני כמה חודשים, ראשי לשכת מתווכי ישראל, עם נציגי משרד המשפטים, שאלתי את המשפטנים המכובדים, האם תהיה איזושהי מגבלה על מי אלו שיוכלו לעסוק בתחום? משהו? האם כל אחת ואחד יוכלו להיות מתווכים ללא מגבלה או סייג? ותשובתם הייתה כן, כל אחד.

עד היום, מי שהורשעו בפלילים, לא יכולים לעסוק בתיווך. מדובר במחסום והגנה על הצרכנים. מי שעוסק בתיווך, ללא רישיון, צפוי לשנת מאסר וזוהי עבירה פלילית בהגדרה. יש הרתעה ויש פיקוח ויש אכיפה, גם אם לא מספקת.

למרות שהבחינה לקבלת רישיון התיווך, אינה מספקת ואינה עוסקת בהכשרת המתווך העתידי, היא והרישוי מהווים חסם ומסננת כדי להרחיק את הלא מתאימים מהתחום. אנו אף דורשים להקשות את סף הכניסה לתחום ולהתאים את הבחינה ולטייב אותה ואולי אף להכניס סטאז' והכשרה מיוחדת לבעלי משרדים. את הבחינה האחרונה עברו רק 42% וטוב שכך, כי כנראה בכל זאת יש כאלו שאינם מתאימים להיות מעורבים בעסקת חייהם של הצרכנים, ובמיליוני שקלים מכספם.

חשוב להבין את המשמעות הדרמטית של העירוב העסקי-נדלנ"י בהקשר הפלילי, מדובר בדיני נפשות. איך יתמודדו הצרכנים עם גורמים פליליים ועברייניים אשר יכנסו לתחום ללא שום מגבלה? כיצד יתמודד הנכה או העיוור עם נוכל אשר מעבר לטיפול הלא מקצועי, עלול לגנוב, להונות ולנשל אותו מנכסיו. פגיעה אנושה בצרכנים ודווקא מהאוכלוסיות המוחלשות. ומה עם עבריינים או מורשעים בעבירות חמורות עוד יותר אשר יכנסו למרחב הפרטי והמשפחתי של לקוחות אשר רק מחפשים איש מקצוע הגון ומקצועי?

חשוב לדעת, כיום יש בפירוש אפשרות לבדוק במשרד המשפטים ובאתר האינטרנט שלהם, אצל רשמת המתווכים, האם המציג את עצמו כמתווך, אכן מחזיק ברישיון תיווך ועבר את הסינון הפלילי הדרוש וכמובן שניתן לדרוש להציג את הרישיון מאיש המקצוע אשר אתם הצרכנים פוגשים.

 

"כולנו מבינים את הפצצה המתקתקת שמשרד המשפטים זורק לתוך הבית של אזרחי המדינה ומשאיר אותם חשופים ובסיכון גבוה מאוד להיפגע, אותם ואת הילדים ואת ההורים המבוגרים שלהם.

חוק המתווכים חוקק בגלל מצב קשה בתחום שהגיע לשיאו בשנות התשעים, בגלל נוכלים, ומאכרים והונאות וחוסר אונים של הקונים והמוכרים, וכעת משרד המשפטים רוצה לזרוק את כולנו 23 שנים אחורה, לידיהם של הפליליים והעבריינים.

מעבר לאסון הנדלנ"י, כלכלי ואף משפטי אשר עומד להרוס את כל מה שנבנה בחקיקה, גם אם לא בצורה מושלמת, אנחנו עומדים בפני הרס וחורבן של הביטחון הבסיסי של הצרכן בנותן השרות, מי שאמור להיכנס לביתו ולחדרי השינה והילדים שלו.

אני קורא לציבור הצרכנים, אל תשתקו ואל תתנו להם לשחק בביטחון שלכם ושל המשפחה שלכם. תצעקו, תגיבו, תתנגדו למהלך בכל דרך, כדי שלא יגיע האסון לפתח של הבית שלכם ולא נוכל להתאפק מלהגיד, אמרנו לכם.